Zayıflama

Kişiye Özel Sağlıklı Zayıflama

Pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de şişmanlık prevalansı gitgide artmaktadır. Teknolojinin yaşantımıza getirdiği kolaylıklar sayesinde daha hareketsiz yaşam, artan fast food alışkanlıkları ve düzensiz beslenme şişmanlığın en önemli nedenleri arasında gelmektedir.
Şişmanlığın önlenmesinde, doğru yaklaşım multidisipliner bir sağlık ekibinin (doktor-diyetisyen-hemşire) kontrolüne girmektir.
Hızlı verilen kilolar kas kitlemizi azaltır, metobolizmamızı düşürür. Kısacası sağlımızı bozar. düşen metobolizmayla birlikte verilen klioların  geri alınması kolay olur. Buradan anlamamız gereken; sadece kilo vermek değil, sağlıklı bir hızda ve sağlık kuralları çerçevesinde kilo vermenin gerekliliğidir.
Önemli olan uzman bir ekipten(doktor-diyetisyen)  yardım alarak yeterli ve dengeli beslenme ilkeleri çerçevesinde bir beslenme programı sürdürüp, tüm hayat boyu bu programı bir yaşam tarzı haline getirerek, yaşımıza uygun ideal kiloyu ömür boyu korumaktır.
Yaşımıza uygun sağlıklı kiloya ulaşmak için neler yapılmalıdır?
 1- Önce doktor tarafından kişi genel bir muayeneden geçirilmelidir. Muayene sonucuna göre, tespit edilen aksaklıklar ( bazı hastalıklar ve yaşam tarzı v.b.) belirlenmiş olur.
2- Muayene ile tespit edilemeyen bazı vücut değerleri ile ilgili tetkikler istenebilir. (A.K.Ş., kolesterol, trigliserit, üre, ürik asit v.b.)
3- Bilgisayarlı vücut bileşim analizi ile; vücuttaki total yağ, kas, su oranı ve bazal metabolizma enerjisi (yani vücudun dinlenir halde iken harcadığı enerji) ölçümü yaplır.
4- Sağlıklı kiloya ulaşmak için, tespiit edilen hastalıkların (varsa) tıbbi tedavisi yapıldıktan sonra, diyetisyen tarafından kilo verme amaçlı kişinin niteliklerine uygun beslenme programlarına geçilir.
şeklinde sıralanabilir.
Kişi günlük yaşamdan kopmadan, sosyal yaşamını kendi koşullarının gerektirdiği gibi sürdürerek ve sağlığını tehlikeye atmadan kilo verebilir. Temel besin grupları arasındaki denge ve günlük harcanan enerji aşılmadan vücudumuz için gerekli gıdalar tüketilebilir. Program sürecinde halsizlik, yorgunluk ve asabiyet  fazla hissedilmez. Günlük mönüde özel yemekler yer almaz. Her zaman ve her yerde rahatlıkla bulunabilecek yiyecek ve yemekler önerilir.  Kilo her hafta diyetisyen tarafından kontrol edilmelidir. Hedeflenen kiloya ulaştıktan sonra kilo koruma programına başlanmalıdır.
Kilo verme ve bunu izleyen kilo koruma programlarının süresi verilmesi gereken kilo, kişinin sağlık durumu ve yaşına göre ayarlanır.
Bölgesel kilo problemleri ön planda ise yukardaki uygulamalara ek olarak bazı programlar ilave edilebilir.