Dolgu

Genç ciltte elastik, dolgun görünümü kolajen, elastin lifler ve hyaluronik asit oluşturur. Yıllar içerisinde ciltte elastik lif, kollajen lif, yağ tabakası ve hyaluronik asitin azalmasına bağlı olarak kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Özellikle göz, ağız, çene, boyun, burun, alın bölgesinde kırışmalar ve sarkmalar ortaya çıkar. Yüzün alt kısımlarında sarkma ve kırışıklıklarda dolgu enjeksiyonu başarıyla kullanılabilir.
Dolgu maddeleri  kullanılarak kaybedilen yapılar yerine konur daha genç ve sağlıklı bir görünüm sağlanır. Dolgu maddesi olarak kullanılan “hyaluronik asit” (HA) 1990’lı yıllardan beri kullanılmaktadır ve tüm dünyada milyonlarca güvenli uygulama yapılmıştır.
Dolgu maddesi hyalüronik asit ve fizyolojik serum içen pH’ı 7 olan bir jel şeklinde hazırlanmış bir preparattır. Dolgu maddelerindeki hyalüronik asit hayvansal kaynaklı değildir. Bu yüzden hayvansal kaynaklı bazı hastalıkların (deli dana vb.) bulaşması gibi riskler taşımaz. Vücudumuzda zaten bulunan bir madde olduğundan alerji yapma ihtimali oldukça düşüktür.
İnsan ve diğer canlıların vücudunda doğal olarak bulunan hyaluronik asit,  su ile birleşerek cilde nem, gerginlik, dolgunluk sağlar. Yaşlanma sürecinde ciltteki hyalüronik asit üretimi azalır elastikiyet ve nem kaybı oluşur.
Dolgu maddeleri nasıl etki eder?
Dolgu maddeleri kullanılacakları bölgeye ve derinliğe göre seçilir. Küçük partiküllü ürünler daha ince çizgilerde, büyük partiküllü ürünler ise daha kalın çizgilerde kullanılır.
Basit bir hyalüronik asit enjeksiyonu ile kaybolan hacim tekrar kazanılır çizgiler ve kırışıklıklar düzeltilir. Yüzde uygulandığı alana dolgunluk sağlayarak etki etmektedir.Dolgu etkisi hyalüronik asitin su tutma özelliği moleküllere giderek artan miktarda suyun tutunmasına yol açar. Bu da uzun kalıcılık süresini açıklar.
Enjeksiyonu takiben dolgu maddeleri vücut dokularıyla birleşir. Doğal bir şekilde oksijen, hormon ve besleyici elementlerin geçişine izin verir. Sağlıklı ve doğal bir görünüm sağlar. Bir süre sonra normal biyolojik süreçlere bağlı olarak yıkılır ve vücuttan atılır.
 
Hangi bölgeler dolgu enjeksiyonu ile tedavi edilebilir?
        • Alın çizgileri
        • Kaş arasındaki çizgiler
        • Ağız etrafındaki kırışıklıklar
        • Nasolabial çizgiler (Burun kanatlarından dudak köşelerine inen kırııklık)
        • Ağız kenarından çeneye doğru uzanan kırışıklıklar
        • Dudak şeklinin  vurgulanması ve hacminin arttırılması, asimetrik dudakların düzeltilmesi başlıca kullanım alanlarıdır.
Dolgu maddeleri kimlere uygulanmaz ?
•    12 yaş altındakilere
•    Alerji tanısıyla immünsüpresif tedavi alanlara
•    Aktif enfeksiyon bölgesine enjekte edilmez.

Dolgu maddeleri nasıl uygulanır?
Enjeksiyondan 15 dakika önce lokal anestezik krem uygulanır İnce bir iğneyle hyalüronik asit jeli  düzeltilecek alana enjekte edilir. Jel kırışıkların altını doldurur. İşlem 20- 30 dakika kadar sürer. Sonucu hemen görürsünüz.
Öğle tatilinizde uygulamanızı yaptırıp günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.
 
Dolgu enjeksiyonundan sonra nelere dikkat etmeliyim?
Aşırı sıcak (güneşlenmek, solaryum gibi) ve soğuktan tedavi sonrası birkaç gün kaçınmak dışınnda dikkat etmeniz gereken bir şey yoktur.
Dolgu enjeksiyonu yan etkileri nelerdir?
Yan etkiler az görülür ortaya çıkanlarda hızla geçerler. Uygulama alanında geçici olarak şişlik, kızarıklık, morluk ve hassasiyet gözlenebilir.
Dolgu maddelerinin etkisi ne kadar sürer ?
Dolgu maddesinin kalıcılığı hastaya ve kullanılan maddeye göre değişir. Hastanın cildi, yaşı ve yaşam şekli önemlidir. Tekrarlayan enjeksiyonlarla süre uzatılabilir. Kalıcılık süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte 6- 9 ay kadardır.