ZAYIFLAMA HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

 Kilo verimi konusunda en doğru çözüm nedir? 

Öncelikle yediklerimize dikkat etmeden hiçbir cihaz ,ilaç veya farklı yöntemlerle kilo veremeyiz. Sağlıklı bir şekilde bunu halladebilmek içinde en doğru çözüm bir diyetisyen eşliğinde kilo vermektir.
 
Ama kilo vererek çözümleyemediğimiz bölgesel fazlalıklarımız ve selülitlerimiz için farklı çözümlemelere ihtiyaç duyarız. Bu noktada doktorların önerilrini gözönünde bulundurarak bir bölgesel incelme ve selülit sistemlerinden birine veya birkaçına başvurmamız alacağımız sonuları en iyi seviyeye çıkarır.
 
Şişmanlık nedir? Nasıl önlenir? 
 
Beden yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boya göre ağırlığın arzu edilen seviyenin üstüne çıkmasıdır. Şişmanlık bir hastalık olmasa bile günümüzde ölüm oranı en yüksek olan kalp hastalıkları, diyabet, kanser, güt, böbrek, ve pankreas hastalıkları, safra taşları, karaciğer yağlanması gibi bir çok hastalığın oluşumu ve devamında çok etkilidir. Ülkemizde yetişkin erkek nüfusun % 26.4’ü hafif, % 7.6’sı ileri derecede, yetişkin bayanlarda ise % 38.5’i hafif % 25.6’sı ağır şişmandır. Şişmanlık kent nüfusunda köylerden daha yüksektir.
 
Şişmanlığın önlenmesi için en önemli nokta küçük yaştan itibaren doğru beslenme alışkanlıklarının oturtulmasıdır.Günümüzde şişmanlığın önlenmesinde bir çok yöntem uygulanmasına karşın diyetisyen ve doktor kontrolünde uygulanan diyet programları haricinde hiçbir yöntem, ilaç veya özellikle dergi ve gazetelerde yer alan sihirli diyetlerin bilimsel bir yönü bulunmamaktadır. Bilinçsiz ve sağlıksız şekilde uygulanan programların kişilerde değişik sağlık problemlerine hatta ölümlere dahi yol açtığı gözlemlenmiştir.Bu yüzden kilo vermek isteyen kişiler bu işi muhakkak bir sağlık ekibi gözetmenliğnde yapmalıdırlar.

Şişmanlık ölçütleri nedir? Kimlere şişman denir? 
 
Şişmanlık ölçütleri; yaşa, boya, BMH dediğimiz vücudun dinlenir haldeyken harcadığı enerjiye, kişinin sağlık durumuna, kullanılan ilaçlara, kişinin yaşantısındaki değişik evrelere(özellikle bayanlarda; menapoz, doğum) göre belirlenebilir. Bu belirlemeyi de bu konu üzerinde uzman olarak çalışan sağlık ekibinin yapması kişiye en doğru bilgiyi verebilir.
 
Bu konuda ortalama bir bilgi verecek şu tablo kullanılabilir:
 
Sınıflama *BKI
Toplu(hafifşişman) 25-29.9
Şişman 30-34.9
Sağlık açısından önemli 35-44.9
Aşırı Şişman 45-49.9
Süper Şişman 50+
*BKI: (= Ağırlık / boy m2)
 
Zayıflama programlarının genel prensipleri ne olmalıdır? 
 
Yüksek kalori de yavaş yavaş kilo verimiyle, verilen ağırlığın ömür boyu korunmasını sağlamak, Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral dengesi ve yeterliliği sağlamak, Doyurucu ve bireyin yaşamsal alternatiflerine uyum göstermek Farklı alternatifler ve sürekli, kontrollerle programa devamı ve uyumu sağlamak, kişinin yaşantısına sürekli eğitimlerle yeni ve doğru bir beslenme şekli oturtmak.
 
Kaç ayda kaç kilo verebilirim? 
 
Aylık kilo verimi kişinin boyuna, yaşına, Bazal Metabolizma enerjisine ve sağlığına bağlı olarak değişir. Kişi kilo verirken sağlığının bozulmaması ve verilen kiloların geri alınmaması için ortalama verim hızı minimum 0.8 kg. , maksimum 1.5 kg. arasıdır. Buna göre aylık verimi 4-6 kg. arası düşünebiliriz

Sağlık sorunlarım var, zayıflama programı uygulayabilir miyim? 
 
Beslenme programlarına öncelikle yapılan kan tahlili ve doktor kontrolüyle başlanması gerekir.Böylece kişinin sağlık problemlerine uygun bir program hazırlanabilir. Kiloya bağlı ortaya çıkmış olan sağlık problemleri, sağlıklı bir kilo verimiyle ortadan kalkar.
 
Menapoz döneminde kilo verebilir miyim? 
 
Menapoz döneminde kullanılan ilaçlar ve hormonal düzensizliklerden dolayı kilo verme işlemi zorlaşır neredeyse yarıya düşer. Fakat bu durumu bir kayıp olarak düşünmeyip, sonuç beklentiden az da olsa kilo vermeye çalışmak gerekir. Çünkü menapoz sürecinde vücutta kilo alım hızı çok yüksektir. Bunu önlemek veya yavaşta olsa geri döndürmeye çalışmak gerekir.
 
Verilen kilolar sonrasında nasıl korunabilir? 
 
Kilo verim aşamasının ardından bilgisayarlı vücut bileşim analizi ile vücudun total yağ-kas-su oranı tekrar ölçülür ve Bazal Metabolizma Enerjisi dediğimiz vücudun dinlenir haldeyken harcadığı enerjisinin ölçülerek kilo koruma programına geçilmesi gerekir. Yine diyetisyenlerle planlanan bu aşamada kilo verimiyle kıssıtlanan yiyeceklerin arttırılarak normal yaşantı seviyesine geçilmesi ve vücudun hızlandırılması hedeflenir. 
 
 Aç kalarak daha çabuk kilo verilmez mi? 
 
Aç kalarak hızlı kilo vermek tabii ki mümkündür. Fakat ömür boyu çok az yiyemeyeceğimizi düşünürsek, çok az yiyip bir süre sonra normal yaşantıya dönmek kiloları tekrar eski noktasına hatta daha üst seviyelere bile taşıyabilir. Bunun yanı sıra bu tarzda uygulanan programlarda kişiler zaman içerisinde ciddi sağlık problemleri yaşamaktadırlar.

 Alkol tüketerek veya tatlı yiyerek kilo verilebilir mi? 
 
Alkol ve şekerli yiyecekler vücutta en çabuk yağa dönüşebilen besinlerdir ve vücuttaki kilo artışında çok büyük rol oynarlar. Eğer bu tip yiyeceklerin dengeli tüketimi öğrenilirse bunları tüketerek de kilo verebiliriz. Bu da ancak diyetisen danışmanlığında öğrenilebilir.
 
Su zayıflatır mı? 
 
Sıcak-ılık- soğuk su içmek fark eder mi? 
Su kalorisi olmayan tek besindir. Sağlıklı bir kişinin günde 2 lt. su içmesi gerekir. Kilo verim sürecinde vücudun su ihtiyacı da artar. Çünkü su hem vücuttaki ödemin boşalmasını hem de karaciğerin yağ metabolize etmesini kolaylaştırır. Yani kilo verimine çok büyük yardımı vardır.
 
Suya sıcak veya ılık içmek sadece sabah aç karnına bağırsakları çalıştırmak için kullanılır. Günlük su tüketimi için serin, kış için oda sıcaklığında suyun doğru tercih olacağı söylenebilir.
 
Mucize diyetlere inanmalı mıyız? 
 
Mucize diyet denilen farklı besin grupları içeren veya kalorisi çok düşük olan programlar vücudumuzda fazla yağ dokusundan çok su ve kas kaybetmemizi sağlayan sağlıksız diyetlerdir. Bu tür problemlerin uzun süreli uygulanmasında başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere vitamin-mineral dengesizliğinden oluşabilecek rahatsızlıklar hatta ani ölümlerle sonuçlanacak durumlar oluşabilir.
 
 Kilo verirken nasıl egzersiz yapmak gerekir? 
 
Kilo vermeye çalışırken yapılan çok yoğun aktif egzersizler; vücuttaki kas dokusunun artışına neden olur ve kilo verimini yavaşlatır ( Örn: Yoğun aletli egzersizler, step, body building…). Halbuki vücudun çalışma hızını artıran ve vücudu toparlayabilen yürüyüş, yüzme, tenis, ..vb. gibi egzersizler kilo verimi ile birlikte uygulanmalıdır. Bu tip egzersizlerin uygulama süreci ise kişinin programını ayarlayan beslenme uzmanı ile birlikte yapılmalıdır.
 
Zayıflık nedir? Nasıl önlenir? 
 
Boya göre ağırlığın % 15-20 altında olma durumu zayıflık olarak tanımlanır. Zayıflık vücudun hastalıklara direncini azaltır, organların işlevlerinin bozulmasına neden olur. Zayıflık bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Eğer herhangi bir rahatsızlıktan ötürü ortaya çıkmışsa öncelikle bu rahatsızlığın tedavi edilmesi gerekir. Tedavi sonrasında uygulanan diyet programı ile de başarıya ulaşılır.
 
 
 
 İletişim Formu
Özel NUTRA SYSTEM Polikliniği Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlı olarak faaliyet göstermektedir.
NUTRA SYSTEM POLİKLİNİĞİ - ALSANCAK : Ali Çetinkaya Bulv. No:9 Kat 1 Alsancak / İZMİR Tel : 0.232.463 3163 E-Posta : alsancak@nutrasystem.com.tr
NUTRA SYSTEM POLİKLİNİĞİ - KARŞIYAKA : Cengiz Topel C. 10/1 Bostanlı / İZMİR Tel : 0.232.330 2000 E-Posta : karsiyaka@nutrasystem.com.tr
NUTRA SYSTEM GÜZELLİK SALONU - BALÇOVA : Mithat Paşa Caddesi No:223/B Balçova / İZMİR Tel :0.232.277 00 50 E-Posta : balcova@nutrasystem.com.tr
Yasal Uyarı