MENOPOZ DÖNEMİ ve BESLENME

MENOPOZ DÖNEMİ VE BESLENME

Menopoz, kadında doğurganlık yeteneğinin kaybolduğu dönemdir. Menopozun bir hastalık olmadığı, sağlıklı kadının yaşamının doğal bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Ancak östrojen hormonunun düzeyindeki azalma nedeniyle oluşabilecek şişmanlık, osteoporoz (kemiğin zayıflaması), kalp-damar hastalıkları gibi sağlık sorunlarına dikkat edilmesi gereklidir. Genellikle menopoz yaşı 48-55 olarak belirtilmektedir. . 40 yaştan önce menopoza girmek,"erken menopoz" olarak tanımlanır. 40 yaşından sonra kadınlarda, önce yumurtlamanın azalmasına bağlı olarak düzensiz adet kanamaları, aralıklı ateş basma ve terlemeler, psikolojik değişiklikler ortaya çıkmaya başlar. Daha sonra yakınmalar giderek artar ve adet tamamen kesilir.Şişman kadınlarda daha erken görülebilmektedir. Beslenme durumu, sosyo ekonomik durum, aşırı alkol alımı ve aşırı kahve içilmesi menopozu etkileyen faktörler arasındadır.
 
Menopozda Beslenme İlkeleri
 
Menopoz sonrası sağlığın korunmasında ve kaliteli bir yaşam sürdürülmesi için beslenme ve yaşam şeklinin önemli olduğu bilinen bir gerçektir. Araştırmaların sonuçları menopoz sonrası kadınlarda besin gereksinmesinin, genç kadınlardan farklı olduğunu göstermektedir. Bu dönemde kadınlarda oluşma riski yüksek olan şişmanlık, kalp-damar hastalıkları ve osteoporoz gibi hastalıkların gelişimini önleyici, koruyucu veya tedavi edici diyetlerin hazırlanması gereklidir. Bireysel beslenme programları düzenlenirken, hipertansiyon, dislipidemi ve diyabet vb. kronik hastalığı olan kadınlara diyetisyen tarafından özel diyet önerilerinde bulunulmalıdır.
 
Yağ tüketimi azaltılmalı
 
Menopoz sonrası kadınlarda diyetle alınan günlük enerjinin en fazla %30’u yağdan sağlanmalıdır. Toplam yağ, doymuş yağ ve kolesterol içeriği düşük bir diyet uygulayın.
 
Beslenmede  yağı azaltmanın yolları:
 
• Kırmızı etin yerine derisiz tavuk veya hindi eti tercih edilmelidir.
• Etler görünen yağlarından temizlenmelidir
• Et yemeklerine ilave yağ eklenmemelidir
• Besinlerin yağı azaltılmış, olanları tercih edilmelidir
• Yağ içeriği yüksek (özellikle margarin içeren) bisküvi, kraker ve 
keklerin tüketimi azaltılmalıdır.
• Yemekler hazırlanırken yağda kızartma yerine ızgara, fırında 
pişirme ve haşlama yöntemleri uygulanmalıdır
• Fast-food türü besinlerin tüketimi azaltılmalıdır.
 
Enerji  içeriği düşük, besleyici değeri yüksek besinler tüketilmeli
 
Diyetin karbonhidratlardan gelen enerjisi %55-60 olmalıdır. Basit şeker tüketimi azaltılmalıdır. Basit şekerlerin (çay şekeri, reçel, bal vb.) yerine kompleks karbonhidratlardan (tahıllar, kurubaklagiller, patates vb.) zengin besinler tercih edilmelidir. Basit şekerler sadece enerji sağlarken, kompleks karbonhidratları içeren besinler ile enerjinin yanı sıra vücut çalışması için gerekli olan protein, vitamin, mineraller ve posa sağlanmış olur.
 
Kafein tüketimi sınırlandırılmalı
Çalışmalarda kafein kullanımında olumsuz etkileri görülmektedir. Kafeinli besinler sıcak basmalarını ve uyku problemlerini arttırır. Bu yüzden kafeinsiz kahve tercih ediniz. Çay ve kahve içmek isterseniz; çayı 2 bardak, kahveyi 1 fincan ile sınırlandırınız.
 
Alkol ve Sigara içilmemeli
 
Alkolün de menapoz döneminde olumsuz etkileri görülmektedir, alkol kullanan menopoz döneminde ki bayanlarda yorgunluk ve depresif durumların arttığı görülmüştür.
 
Kalsiyum içeriği yüksek besinler tüketilmeli
 
Menopoz döneminin en büyük problemi kemik erimeleridir. Bu yüzden gün içinde yeteri kadar kalsiyum ve D vitamini aldığınızdan emin olun. Gün de 2-3 porsiyon süt ( yerine yoğurt, ayran kefir, probiyotik yoğurt, cacık) tüketmeye özen gösterin. D vitaminin vücutta aktif hale gelmesi için güneş  ışınlarından yeterince yararlanılmalıdır (15-30dk/gün). 
 
Tuz tüketimi sınırlandırılmalı
 
Ayrıca tuz tüketimine dikkat edilmelidir, fazla tüketilmesi ödem, terleme ve ateş basmalarını arttırabilir, idrarla kalsiyum atımını hızlandırabilir.
 
Fiziksel aktivite arttırılmalıdır!
 
Bu dönemde fiziksel aktivite çok önemlidir. Düzenli yapılan egzersizlerin menapoz belirtilerini azaltmakta ve kilo kontrolünde olumlu etkisi vardır.İletişim Formu
Özel NUTRA SYSTEM Polikliniği Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlı olarak faaliyet göstermektedir.
NUTRA SYSTEM POLİKLİNİĞİ - ALSANCAK : Ali Çetinkaya Bulv. No:9 Kat 1 Alsancak / İZMİR Tel : 0.232.463 3163 E-Posta : alsancak@nutrasystem.com.tr
NUTRA SYSTEM POLİKLİNİĞİ - KARŞIYAKA : Cengiz Topel C. 10/1 Bostanlı / İZMİR Tel : 0.232.330 2000 E-Posta : karsiyaka@nutrasystem.com.tr
NUTRA SYSTEM GÜZELLİK SALONU - BALÇOVA : Mithat Paşa Caddesi No:223/B Balçova / İZMİR Tel :0.232.277 00 50 E-Posta : balcova@nutrasystem.com.tr
Yasal Uyarı